Ipamorelin

ipa

 • Hmotnosť:
  711.85296 g/mol
 • Vzorec:
  C38H49N9O5
 • Sekvencia:
  Aib-His-D-2-Nal-D-Phe-Lys-NH2
 • CAS:
  170851-70-4

 

INFORMÁCIEHLAVNÉ ÚČINKYDÁVKOVANIE A APLIKÁCIAVEDĽAJŠIE ÚČINKYODKAZY

INFORMÁCIE O PEPTIDE

ipa2

 

Ipamorelín je pentapeptidový hormón, sekretagóg rastového hormónu a malá molekula mimetika grelínu, ktorý vyvinula spoločnosť Novo Nordisk. Tento peptid patrí k 3. generácii GHRP peptidov po GHRP-6 a GHRP-2. V súčasnej dobe prebieha len pár klinických štúdií Ipamorelínu, ktorý prvýkrát skúmali v 90. rokoch. Peptid potláča somatostatín a zvyšuje stimuláciu rastového hormónu (RH) z predného laloku hypofýzy, ktorý uvoľnuje iba selektívne (pri akejkoľvek dávke). Nemá lipogenické vlastnosti grelínu a je synergický v prípade, že pôsobí súčasne s GHRH peptidom alebo jeho Analógom. Ipamorelín zvyšuje množstvo RH uvoľnené z jednej somatotropnej bunky, zatiaľ čo GHRH zvyšuje počet somatotropných buniek, ktoré uvoľňujú RH. V porovnaní s ostatnými peptidmi predstavuje omnoho stabilnejšiu formu grelínu pre jeho dlhší biologický polčas (min.2 h). Klinické štúdie ukázali, že tento pentapeptid je veľmi silný a selektívny in vivo a in vitro, a takisto sa potvrdila aj jeho bezpečnosť a dobrá znášanlivosť v ľudskom organizme. Výskum potvrdil jeho schopnosť špecificky pôsobíť len na rastový hormón a pritom nijako neovplyvňovať hormóny hypofýzy, ako je napr. kortizol. V jednej štúdii sa zistilo, že mladým dospelým samiciam potkanov sa zvýšila hustota kostí po 12 týždňoch liečby Ipamorelínom.

ipa1

HLAVNÉ ÚČINKY PEPTIDU

Ipamorelín je jeden z najčistejších, najuniverzálnejších a najbezpečnejších z kategórie peptidov GHRP. Pri pohľade na funkcie Ipamorelínu možno povedať, že sa podobá na GHRP-6 spôsobom zvyšovania grelínu, ako aj spôsobom zacielenia na selektívny pulz RH. Peptid síce pôsobí ako mimetikum grelínu, ale na rozdiel od GHRP-6 je stabilnejší pri potláčaní somatostatínu a stimulácii uvoľňovania RH. Vedľajší účinok ipamorelínu v súvislosti s hladom je prakticky nulový. Vďaka tomu ide o oveľa univerzálnejší peptid na aplikáciu pred spaním. Zistilo sa tiež, že vysoké dávky Ipamorelínu nemajú na rozdiel od GHRP-6 a GHRP-2 takmer žiadny priamy vplyv na produkciu kortizolu alebo prolaktínu a nespôsobujú desenzibilizáciu. Užívatelia môžu aplikovať vyššie dávky s väčšou frekvenciou bez toho, aby sa museli obávať zvýšenia hladiny kortizolu a acetylcholínu v krvnej plazme. Napriek faktu, že je tento peptid najmiernejší zo skupiny GHRP nie je v žiadnom prípade najslabší. V stúdiách sa preukázalo, že jeho pôsobenie je najdlhšie z GHRP peptidov a pri vyšších dávkach aj najsilnejšie. Ihneď po aplikácii Ipamorelínu sa vyšle do hypofýzy selektívny pulz, ktorý stimuluje uvoľneniu rastového hormónu. Tento pulz môže pretrvať po dobu približne 2-6 hodín po aplikácii. V okamžiku vzniku pulzu RH bunky prejdú priamo do svalu v ktorom podporia jeho rast, pričom nedôjde k rastu kostí a chrupavky. Pre kulturistov alebo atlétov je výhodné, že jeho dlhodobé užívanie bude mať vplyv na rast čistej svalovej hmoty bez možnosti vzniku akejkoľvek deformity kostí a chrupaviek na rozdiel od dlhodobého užívania syntetického rHGH (Somatropín), pri ktorom hrozia vedľajšie  účinky ako opuch kĺbov alebo vznik karpálneho tunela. Ipamorelín zvýšuje syntézu buniek, sekréciu inzulínu z pankreatického tkaniva,  hladinu grelínu v žalúdku, stimuláciu uvoľňovania RH a reguluje hlad. Všetky tieto funkcie podporujú odbúravanie tukov, metabolizmus živín a zvyšovanie čistej telesnej hmotnosti.

ipa3

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA PEPTIDU

Peptid Ipamorelin sa odporúča dávkovať 1 – 3 krát denne v množstve 100 – 500 mcg pre jednotlivú dávku. Dávka sa môže aplikovať v čase po prebudení, pred tréningom, pred spaním alebo kedykoľvek v priebehu dňa. Uvedený peptid je možné bezpečne užívať v dávke až 5000 mcg (5 mg) bez prekročenia limitov desenzibilizácie a rizika zvýšenia hladiny kortizolu a prolaktínu. Aplikácia vysokej dávky je odporúčaná v čase pred spaním z dôvodu dlhého niekoľko hodinového pôsobenia peptidu na uvoľnovanie rastového  hormónu. Rovnako ako u iných GHRP peptidov je aj v tomto prípade vhodné Ipamorelin užívať spolu s GHRH peptidom za účelom maximalizovania účinnosti kombinácie pulznej vlny pri dosiahnutí uvoľnenia rastového hormónu cestou z hypofýzy. Ipamorelin nie je špecifický pre pohlavie (pre ženy aj mužov platia rovnaké dávky) a tiež nie je dostupný v biologickej forme na orálne užívanie, keďže ide o peptid, ktorý by podľahol hydrolýze a v žalúdku by sa rozpadol na samostatné aminokyseliny. Peptid sa môže aplikovať aj formou intramuskulárnej injekcie (aplikácia do svalu), ale odporúčaná forma aplikácie je subkutánna injekcia (podkožná aplikácia) pomocou inzulínovej striekačky. Aplikovať sa musí nalačno (po 1-3 hodinách od posledného jedla), alebo len po konzumácii samotných bielkovín. Tuky a sacharidy zoslabujú uvoľňovanie rastového hormónu. Po aplikáci peptidu je potrebné vydržať nalačno aspoň 20-30 minút, pokiaľ pokiaľ pulz rastového hormónu nedosiahne svoj vrchol.


TYP DÁVKY MNOŽSTVO PRE DÁVKU
Minimálna dávka 100 mcg
Odporúčaná dávka 250 mcg
Vysoká dávka 2000 mcg

 

VEDĽAJŠIE ÚČINKY PEPTIDU

Čo sa týka vedľajších účinkov je Ipamorelin v porovnaní s Hexarelínom, GHRP-2 alebo GHRP-6 najmiernejším GHRP peptidom. Peptid Ipamorelin sa môže užívať denne aj v celkovej dávke 5000 mcg bez akýchkoľvek problémov. Pri vysokých dávkach nezvyšuje hladiny prolaktínu alebo kortizolu a nespôsobuje desenzibilizáciu alebo problémy s hypofýzou. Štúdie ukázali, že vysoké dávky ipamorelínu nemajú takmer žiadny vplyv na prirodzenú produkciu rastového hormónu v tele. Ipamorelin môže len veľmi mierne znižovať citlivosť na inzulín a zadržiavať vodu. Niektorý užívatelia uvádzajú, že po aplikácii peptidu pociťovali miernu bolesť hlavy alebo svrbenie v mieste aplikácie. Posledný uvedený nežiadúci účinok môže byť len počiatočná reakcia organizmu uživateľa na užívanie peptidu. Peptidy ovplyvňujú ľudí rôznymi spôsobmi a opatrnosť je vždy nutná. Budúci výskum môže odhaliť rizikové faktory, ktoré v súčasnosti nie sú známe.